logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Drukuj

Aktualności

„Środy z profilaktyką” w nowej odsłonie

03-06-2020
„Środy z profilaktyką” to cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, poświęcona profilaktyce chorób i promocji zdrowia. Choć sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że po kilkutygodniowej przerwie akcja wraca w nowej, elektronicznej formule, nie zmienił się jej cel – środa pozostanie dniem poświęconym edukacji zdrowotnej.

Dzisiejszy temat to: Profilaktyka nowotworów – higiena stylu życia. Zapraszamy do obejrzenia przygotowanego materiału wideo i zapoznania się z ulotką informacyjną.

– Wzmacniamy rolę profilaktyki i promocji zdrowia w działaniach Narodowego Funduszu Zdrowia dla pacjentów – podkreśla Adam Niedzielski, prezes Funduszu. – Edukujemy, konfrontujemy powszechne błędne przekonania o zdrowiu z nauką i mądrą praktyką. Przekonujemy, że profilaktyka oraz wczesne wykrywanie chorób ma kluczowe znaczenie dla jakości i długości życia. Uczymy świadomej troski o zdrowie przez cały rok – dodaje.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia, choć najwięcej z nich poświęconych jest zapobieganiu cukrzycy lub otyłości. Współpracujemy z organizacjami pacjenckimi, diabetologami, specjalistami zajmującymi się aktywnością fizyczną. Edukujemy osoby w różnym wieku, także starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Akcja ma zachęcać pacjentów do działania, popularyzować postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Dotychczas w każdą środę w oddziale wojewódzkim NFZ można było skorzystać min. z bezpłatnych:

  • pomiarów glukozy we krwi,
  • badań ciśnienia tętniczego,
  • konsultacji medycznych i dietetycznych.

W związku z ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19 od połowy marca 2020 r. zaprzestano spotkań z pacjentami i ekspertami na salach obsługi w OW NFZ. Działalność związana z promocją zdrowia przeniesiona została do Internetu.

Na stronie Akademii NFZ można znaleźć informacje, materiały i broszury dotyczące zarówno archiwalnych jak i planowanych śród. W każdą kolejną środę na kanale YouTube  udostępnione będą filmy poświęcone promocji zdrowia.

Link i plik do pobrania:

Film „Dni walki z rakiem. Styl życia a nowotwory”

Ulotka „Profilaktyka nowotworowa – higiena stylu życia" (.jpg)
 

Wszystkie aktualności