logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Drukuj

Aktualności

Spotkanie z paraolimpijczykiem Wojciechem Makowskim w ramach "Środy z profilaktyką"

27-03-2024
Spotkaniem młodzieży z pływakiem, Wojciechem Makowskim, zdobywcą srebrnego medalu Igrzysk Paralimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. zainaugurowaliśmy współpracę Narodowego Funduszu Zdrowia i Polskiego Komitetu Paralimpijskiego (PKPar).

– Celem współpracy NFZ i PKPar jest promocja zdrowia i profilaktyki poprzez aktywność fizyczną. Cieszę się, że jej inauguracja ma miejsce właśnie u nas, podczas "Środy z profilaktyką" – powiedziała Katarzyna Słodka, p.o. dyrektora mazowieckiego NFZ.

Liczba sukcesów sportowych naszego gościa jest imponujaca:

  • 2020: wicemistrzostwo Polski na 50 i 100 m stylem grzbietowym
  • 2019: czwarte miejsce Mistrzostw Świata w Londynie na 100 m stylem grzbietowym
  • 2018: zdobyte podczas Mistrzostw Europy w Dublinie: brązowy medal na 50 m stylem dowolnym oraz dwa srebrne medale na dystansach 100 m stylem dowolnym i grzbietowym
  • 2017: zdobyte podczas Mistrzostw Świata w Meksyku: brązowy medal na dystansie 50 m stylem dowolnym, srebrny medal na dystansie 100 m stylem dowolnym i złoty medal na dystansie 100 m stylem grzbietowym
  • 2016: srebrny medal Igrzysk Paralimpijskich w Rio de Janeiro na dystansie 100 m stylem grzbietowym, a także zdobyte podczas Mistrzostw Europy w Funchal: brązowy medal na dystansie 100 m stylem dowolnym i złoty medal na dystansie 100 m stylem grzbietowym.

– Jako osoba niewidoma płynąc w basenie czuję się pewniej, niż chodząc po podłodze. Skok do basenu jest skokiem w przyszłość – mówił ósmoklasistom paraolimpijczyk podczas spotkania w ramach akcji "Środa z profilaktyką". Sportowiec wyjaśnił, że duża wada wzroku towarzyszyła mu od urodzenia: – Odróżniałem twarz od włosów, chodnik od trawnika, ale niewiele więcej. Świat poznawałem inaczej, niż osoby widzące.

Skąd pływanie? – Zarówno mój tata, jak i brat, obaj widzący, byli pływakami. To rodzice zdecydowali, że będę pływał i tak w wieku 8 lat wylądowałem w basenie. Kiedy osoba niewidoma uczy się pływać, informacje jak to robić przekazywane są jej przez dotyk, inaczej, niż w przypadku osób widzących. W basenie czuję się i wolny, i bezpieczny – wspomina Wojciech Makowski.

Pytany przez młodzież o trudnosci dnia codziennego odpowiedział: – Nic mnie tak nie złości, jak szukanie pilotów od TV. Rzeczy muszą być tam, gdzie je zostawiłem. To porządkuje mój świat.

Więcej na temat współpracy NFZ z PKPar

 

Wszystkie aktualności